
Informujemy o najnowszej publikacji poświęconej kulturowej pamięci o Mikołaju Koperniku! W wydawnictwie V&R unipress/Brill ukazał się właśnie tom studiów pod redakcją prof. Adama F. Koli oraz prof. Wojciecha Piaska: „Nicolaus Copernicus in the Culture of Memory: Sedimentation of Knowledge”, w ramach serii wydawniczej: Geschichte im mitteleuropäischen Kontext, tom 8.
Książka została opublikowana w otwartym dostępie i można ją bezpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony wydawnictwa: https://tinyurl.com/4csnmyxs
Tom poświęcony jest kulturowemu dziedzictwu Mikołaja Kopernika, począwszy od XVI wieku do wydarzeń związanych z jego upamiętnieniem w 2023 roku, z okazji 550 rocznicy urodzin. Wspólnym mianownikiem dla zawartych w tomie artykułów są studia nad pamięcią, będące jednym z najprężniej rozwijających się interdyscyplinarnych obszarów badań na świecie. Redaktorzy tomu stawiają pytanie o obecność kopernikańskiej przeszłości w różnych praktykach kulturowych na przestrzeni dziejów, w ich kulturowych teraźniejszościach - warstwach sedymentacyjnych.
Autorzy prezentowanych artykułów: historycy, antropolodzy kultury, socjolodzy, kulturoznawcy i historycy sztuki zgłębiają naukową recepcję teorii Mikołaja Kopernika, a także analizują różnorodne formy kulturowej pamięci o Koperniku, przejawiające się w stawianiu pomników, obchodach związanych z jubileuszami, sztukach plastycznych, ikonografii, znaczkach pocztowych, nazwach ulic, promocji turystyki czy pamięci politycznej. Tom nie tylko podkreśla znaczenie Kopernika zarówno w polskiej, jak i niemieckiej sferze kulturowej (w tym w lokalnych wojnach kulturowych), ale uwzględnia również jego szerszy, globalny wpływ.