Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Najskuteczniej Popularyzowane Badania 2024

Siedzący przy stole z zabytkami archeologicznymi mężczyzna
dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK fot. Andrzej Romański

Ogromny sukces naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK!

W prestiżowym plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2024”, organizowanym przez czasopismo „Archeologia Żywa”, w kategorii Najskuteczniej Popularyzowane Badania 2024 nagrodę zdobyły badania prowadzone przez dra hab. Dariusza Polińskiego, prof. UMK, z Instytutu Archeologii naszego Wydziału.

Projekt „Pień. Badania Archeologiczne” (kujawsko-pomorskie)

Za badania cmentarzyska w Pniu odpowiada interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród najważniejszych osiągnięć projektu znalazła się rekonstrukcja twarzy „Zosi z Pnia”, pochowanej z sierpem i kłódką. Rekonstrukcja została wykonana we współpracy z Oscarem Nilssonem, światowej klasy ekspertem w dziedzinie rekonstrukcji twarzy.

Efekty działań zespołu odbiły się szerokim echem w międzynarodowych mediach, takich jak CNN, BBC i japońska telewizja NHK. Badania przyczyniły się również do powstania filmu dokumentalnego „Field of Vampires”, który trafił na platformy streamingowe w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dodatkowe wyróżnienia

Badania w Pniu uzyskały także nominacje w kategoriach:

  • Najważniejsza Premiera Dziedzictwa 2024,
  • Najlepsze Archeologiczne Zdjęcie 2024.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi tego ogromnego sukcesu! Badania w Pniu to nie tylko znaczący wkład naukowy, ale również wyjątkowy przykład, jak skutecznie popularyzować archeologię i docierać z wiedzą do szerokiej publiczności na całym świecie.

Więcej informacji na stronie:
Archeologia Żywa - Archeologiczne Sensacje 2024

Wampir z Pnia? - Tajemnice grobu antywampirycznego.

Cmentarzysko w Pniu

 

pozostałe wiadomości