Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Metody geofizyczne w archeologii

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 21–23 listopada br. w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Metody geofizyczne w archeologii polskiej“. Głównymi organizatorami są: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Patronat nad konferencją objął Rektor UMK – prof. Dr hab. Andrzej Tretyn oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa i International Society of Archaeological Prospection (ISAP).

Konferencję otworzy sesja z udziałem gości zagranicznych, prowadzona w języku angielskim. Referaty wygłoszą między innymi dr Michel Dabas z École normale supérieure w Paryżu, dr Andrei Asăndulesei z Alexandru Ioan Cuza University of Iași w Rumunii, prof. Gregory Tsokas z Laboratory of Exploration Geophysics, Aristotle University of Thessaloniki, Thessaloniki w Grecji, dr Peter Milo z Institute of Archaeology of the Slovak Academy of Sciences w Nitrze na Słowacji i prof. Christophe Benech z Maison de l’Orient et de la Méditerranée, CNRS-Université Lyon we Francji. Przedstawią oni problematykę badań geofizycznych w swoich krajach.

Podczas konferencji szczególn uwaga zoskanie zwrócona na rolę metod geofizycznych w ochronie dziedzictwa kulturowego. Metody te wykorzystywane są głównie w realizacji projektów poznawczych, a przykłady ich zastosowania w rozpoznaniu stanowisk zagrożonych realizacją inwestycji, choć liczniejsze niż w latach poprzednich, wciąż odbiegają liczbą od krajów wiodących w geofizyce archeologicznej. Korzystając z obecności zaproszonych na konferencję przedstawicieli służb konserwatorskich, będą prowadzone dyskusje o miejscu badań nieinwazyjnych w praktyce konserwatorskiej. Będzie to również okazja do podjęcia tematów: teorii archeologii i geofizyki archeologicznej, studiów krajobrazowych, jak również standardów prowadzenia badań geofizycznych oraz sposobów prezentacji, interpretacji, publikowania i archiwizowania gromadzonych danych.

pozostałe wiadomości