Bina Garncarska-Kadary, Esther Rosenthal-Schneiderman i Lea Chamilewski, trzy młode żydowskie socjalistyczne aktywistki międzywojennej Polski, opublikowały swoje wspomnienia w Izraelu. Ich historie mają wiele wspólnego, lecz także się różnią. W tym wykładzie dr Zohar skupi się na emocjach, jakie te kobiety wyrażały poprzez swoje pisarstwo, z naciskiem na ich własne emocje. W ten sposób chce, po pierwsze, rzucić nowe światło na motywacje tych kobiet do dołączenia się i zaangażowania w aktywność polityczną. Po drugie, badania te pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób kontekst powstania i dalszej pracy nad tymi wspomnieniami wpłynął na ich przekaz emocjonalny.
Wykład odbędzie się 14 grudnia br. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39) Collegium Humanisticum UMK w Toruniu w języku angielskim i będzie transmitowany on-line. Prelegentkę przedstawi i wykład poprowadzi dr Kinga Czechowska.
O wykładowczyni
Emma Zohar jest badaczką wizytującą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu NAWA. Odbyła staż podoktorski w Max Planck Institute for Human Development, the Center for History of Emotions w Berlinie (2019-2021). Doktor Zohar uzyskała stopień doktora w departamencie Jewish History and Contemporary Jewry na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W swojej dysertacji doktorskiej dr Zohar skupiła się na żydowskich nie-syjonistycznych instytucjach edukacyjnych w międzywojennej Polsce. Jej obecny projekt „Within the Pale of Pleasure: Polish Jews and the Pursuit of Happinnsess (1918-1939)” dotyczy praktyk i zwyczajów życia codziennego Żydów w niepodległej Polsce. Przedmiotem badań są nawyki konsumenckie i związane ze spędzaniem czasu wolnego przez społeczność polskich Żydów – w przeciwstawieniu do jej obrazu jako uosobienia żydowskiego cierpienia. Zainteresowania badawcze dr Zohar obejmują: studia nad Europą Wschodnią, historię Żydów, historię emocji i płci, historię kultury.