Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

"Któż jest najpiękniejszy w świecie?": żydowski konkurs piękności w międzywojennej Polsce

Banner promocyjny, na którym wykorzystano - ułożone w formie wachlarza - zdjęcia portretowe uczestniczek konkursu

W 1929 r. polsko-żydowski dziennik „Nasz Przegląd” ogłosić konkurs Miss Judea – konkurs piękności wyłącznie dla Żydówek. Rok później ukazujący się w jidysz dziennik „Unzer Express” ogłosił kolejny, podobny konkurs. Nadchodzący wykład poświęcony będzie przede wszystkim dwóm elementom związanym z żydowskimi konkursami piękności w międzywojennej Polsce. Po pierwsze, używając metod ilościowych badaczka  dąży do odkrycia estetyki i elementów mody w wyglądzie typowej młodej żydowskiej kobiety. Natomiast druga część wykładu poświęcona będzie burzliwym dyskusjom, jakie urosły wokół konkursu zarówno wśród społeczności żydowskiej w Polsce jak i w innych społecznościach żydowskich za granicą.

Wykład odbędzie się 13 grudnia br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39) Collegium Humanisticum UMK w Toruniu w języku angielskim i będzie transmitowany on-line. Prelegentkę przedstawi i wykład poprowadzi dr Kinga Czechowska.

O wykładowczyni

Emma Zohar jest badaczką wizytującą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu NAWA. Odbyła staż podoktorski w Max Planck Institute for Human Development, the Center for History of Emotions w Berlinie (2019-2021). Doktor Zohar uzyskała stopień doktora w departamencie Jewish History and Contemporary Jewry na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W swojej dysertacji doktorskiej dr Zohar skupiła się na żydowskich nie-syjonistycznych instytucjach edukacyjnych w międzywojennej Polsce. Jej obecny projekt „Within the Pale of Pleasure: Polish Jews and the Pursuit of Happinnsess (1918-1939)” dotyczy praktyk i zwyczajów życia codziennego Żydów w niepodległej Polsce. Przedmiotem badań są nawyki konsumenckie i związane ze spędzaniem czasu wolnego przez społeczność polskich Żydów – w przeciwstawieniu do jej obrazu jako uosobienia żydowskiego cierpienia. Zainteresowania badawcze dr Zohar obejmują: studia nad Europą Wschodnią, historię Żydów, historię emocji i płci, historię kultury.

pozostałe wiadomości