Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Uroczystość Ukończenia Studiów na Wydziale Nauk Historycznych UMK

Zapraszamy na uroczystość zakończenia studiów na Wydziale Nauk Historycznych UMK, która odbędzie się w piątek, 6 grudnia 2024 r., o godzinie 12:00 w auli Collegium Humanisticum. Udział w wydarzeniu mogą wziąć wszyscy absolwenci kończący studia w tym roku akademickim. Aby wziąć udział w ceremonii, prosimy o wcześniejsze potwierdzenie obecności do dnia 30 listopada, wysyłając wiadomość na adres:  wnhumk@gmail.com

Zapraszamy do wspólnego świętowania tej wyjątkowej chwili!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Projekt badawczy realizowany w Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu.

W ramach konkursu JM Rektora UMK w Toruniu na granty w Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu, dr hab. Jacek Bojarski, prof. UMK w dniach 3.08-14.09.2024 r. realizował projekt badawczy „Tworzenie się tożsamości etnicznej i kulturowej na pograniczu słowiańsko - wschodniofrankijskim w starszych fazach średniowiecza”. Pobyt nastawiony był na przeprowadzenie kwerendy literatury naukowej – skorzystanie z publikacji niedostępnych w zbiorach bibliotecznych UMK, dotyczących tematyki kontaktów Zachodnich Słowian ze społecznościami germańskimi oraz imperium Franków, a także z Awarami na terenie środkowej Europy. Ponadto zapoznano się ze zbiorami muzealnymi z okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza zgromadzonymi w Muzeum Zamkowym (Twierdza Marienberg) w Würzburgu pochodzącymi z badań archeologicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jubileuszowa Konferencja Naukowa z okazji 90. rocznicy rozpoczęcia przez prof. Józefa Kostrzewskiego badań wykopaliskowych w Biskupinie

W dniach 7–8 listopada odbyła się Jubileuszowa Konferencja Naukowa z okazji 90. rocznicy rozpoczęcia przez prof. Józefa Kostrzewskiego badań wykopaliskowych w Biskupinie.

Konferencja odbyła się w @Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i była współorganizowana przez @Instytut Archeologii UMK w Toruniu oraz @Wydział Archeologii UAM. Gośćmi honorowymi byli wieloletni badacze biskupińskiego grodu: Wiesława Gawrysiak-Leszczyńska, Anna Grossman oraz Wiesław Zajączkowski. Wśród prelegentów obecni byli archeolodzy i prahistorycy oraz przyrodnicy (dendrolodzy, dendrochronolodzy, archeobotanicy i archeozoolodzy) a także archeometalurdzy i konserwatorzy z wielu ośrodków badawczych i muzealnych. Łącznie zaprezentowano 24 referaty.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa publikacja w JAS:Reports

Od ponad 30 lat metoda traseologiczna jest z sukcesami rozwijana w @Instytut Archeologii UMK w Toruniu. W ostatnich latach prowadzone są m.in. badania nad wpływem środowiska i czynników podepozycyjnych na stan zachowania oraz zapis śladów technologicznych na zabytkach z kości i poroża.

Artykuł podsumowujący wyniki 6-letnich badań eksperymentalnych i tafonomicznych nad surowcem kostnym właśnie się ukazał w Journal of Archaeological Science: Reports

J. Orłowska. 2024. https://doi.org/10.1016/j.jasrep.2024.104863

50 dniowy darmowy dostęp do artykułu znajduje się poniżej:
https://authors.elsevier.com/a/1k3j4,rVDBja8r

 

#UMK | #UMK_badawczy | Zespoł_do_badań_traseologicznych_i_studiów_nad_rezyduami

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa publikacja pracowników Instytutu Archeologii UMK

‼ Ponad dwadzieścia zabytków z brązu oraz liczne fragmenty sznurka łykowego zdeponowano między 850–790 cal BC w okolicach dzisiejszej miejscowości Susz w północno-wschodniej Polsce. Pozyskane przedmioty były najprawdopodobniej elementem spódniczki lub kobiecego pasa.

Więcej na temat wyników badań w artykule, który właśnie się ukazał w Journal of Archaeological Science: Reports i powstał we współpracy @IA UMK z @Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, @AGH & @Muzeum w Ostródzie

M. Przymorska-Sztuczka et al. 2024. https://doi.org/10.1016/j.jasrep.2024.104856

#UMK | #UMK_badawczy | #CentrumArcheologiiStosowanejUMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowy międzynarodowy grant NCN realizowany w Instytucie Archeologii

Jest nam niezwykle miło poinformować, że w rozstrzygniętym kilka dni temu konkursie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie DAINA 3, na projekty badawcze realizowane we współpracy polsko-litewskiej finansowanie otrzymał projekt pt. Surowce pochodzenia roślinnego w życiu środkowoholoceńskich społeczności zbieracko-łowiecko-rybackich strefy południowo-wschodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego (projekt PARTS). Jego kierownikiem jest dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK. Projekt znalazł się na samym szczycie listy rankingowej w panelu Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce. Na jego realizacje Narodowe Centrum Nauki przyznało 978 125 PLN. Jednocześnie Research Council of Lithuania zadecydowała o dofinansowaniu badań prowadzonych w projekcie przez litewskich partnerów kwotą 118 835E J.

Warto tutaj zaznaczyć, że to już trzeci międzynarodowy projekt grantowy realizowany obecnie przez Prof. Osipowicza. Jednocześnie kieruje on badaniami prowadzonymi w ramach projektu pt. Życie i śmierć w kościach zapisane. Aspekt technologiczny i funkcjonalny wytwórczości kościanej wczesno- i środkowoholoceńskich społeczności zbieracko-łowiecko-rybackich Niżu Wschodniobałtyckiego, finansowanego w ramach konkursu NCN OPUS 22, a niedawno został jednym z głównych wykonawców w projekcie pt. River fishing from the Mesolithic to the Middle Ages according to underwater archaeological research in the Žeimena River, finansowanym przez Research Council of Lithuania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O poczuciu przynależności w miastach greckich

W dniach 25-27 października 2024 roku profesor Marcin Pawlak z Katedry Historii Starożytnej naszego Instytutu uczestniczył w międzynarodowej konferencji ANCIENT CITIES VII. Il senso di appartenenza nelle città greche. Zorganizowana przez Centro Internazionale di Studi Ancient Cities, odbywająca się we Frascati pod Rzymem, konferencja poświęcona była poczuciu przynależności w miastach greckich czasów klasycznych, hellenistycznych i rzymskich. Uczeni reprezentujący kilkanaście uniwersytetów i zespołów badawczych  dyskutowali między innymi o  roli gimnazjonów i świąt religijnych, o rywalizacji i procesach integracji. Profesor Pawlak wygłosił referat na temat The Romans in Messene. On the integration path.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa twarz "wampirki"

Wizerunek tzw. wampirki z Pnia upublicznił Oscar Nilsson, pochodzący ze Szwecji rzeźbiarz i archeolog, który wykonał rekonstrukcję twarzy młodej kobiety, pochowanej na cmentarzu koło Dąbrowy Chełmińskiej z trójkątną kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi. Nietypowy pochówek odkryli w 2022 r. archeolodzy z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rada dla dziedzictwa kulturowego

21 października prezydent miasta Paweł Gulewski wręczył akty powołania do Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia. W jej składzie znalazło się ośmioro badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie Rektorów UMK i Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego

W dniu 11 października 2024 r. Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się z Rektorem Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego, prof. dr hab. Ołeksandrem Czerewką.

W ubiegłym roku obie uczelnie podpisały oficjalną umowę o współpracy, która ma na celu rozwijanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych. Warto podkreślić, że historycy z uniwersytetu w Czerkasach współpracują z naukowcami z Wydziału Nauk Historycznych UMK od wielu lat, co przynosi wymierne efekty w obszarze badań i wymiany doświadczeń.

W spotkaniu uczestniczyli również prof. dr hab. Jewhen Sinkewycz oraz dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK, którzy wspierają inicjatywy współpracy międzynarodowej.

Dzięki tym kontaktom, Wydział Nauk Historycznych UMK ma możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej oraz badawczej, co przyczynia się do międzynarodowego rozwoju akademickiego naszych studentów i pracowników.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Generator wniosków o stypendia działa do 15.10.2024 godz. 23:59

W roku akademickim 2024/2025 udzielane będą następujące świadczenia dla studentów: stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi.

Instrukcje wypełniania wniosków znajdują się tu: https://www.stypendia.umk.pl/jak-wypelnic-wniosek/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obowiązkowe szkolenie BHP dla studentów I roku

Informujemy, że obowiązkowe szkolenie podstawowe - ogólne z zakresu BHP dla studentów I roku będzie dostępne do zaliczenia w okresie od 14.10.2024 r. do 15.12.2024 r.

Uwaga: Po 15.12.2024 r. nie będzie możliwości zaliczenia szkolenia BHP.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zostań gwiazdą społecznego zaangażowania

Wolontariat na rzecz lokalnej społeczności, a może udział w pracach jednej z Poradni Studenckich? Konsorcjum YUFE stwarza osobom studiującym wiele możliwości społecznego zaangażowania. To okazja do rozwoju oraz uzyskania międzynarodowego certyfikatu YUFE Civic Star.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najnowszy tom Sprawozdań Archeologicznych dedykowany prof. Jolancie Małeckiej-Kukawce

Właśnie ukazał się najnowszy tom Sprawozdań Archeologicznych (numer 76/1), jednego z najważniejszych i najlepszych periodyków archeologicznych w naszym kraju, publikowanych w języku angielskim. Tom ten dedykowany jest Pani Profesor Jolancie Małeckiej-Kukawce, wieloletniemu i zasłużonemu pracownikowi Instytutu Archeologii UMK, w podziękowaniu za jej wkład w rozwój metody traseologicznej w Polsce. Redakcji tej wyjątkowej publikacji, z ramienia naszej Uczelni, podjęli się członkowie Zespołu do badań traseologicznych i studiów nad rezyduami, działającego przy WNH dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK oraz dr Justyna Orłowska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Open YUFE – kształcenie bez granic

Trwa nabór do program Open YUFE. Dla osób studiujących to szansa na bezpłatne uczestnictwo w kursach i zajęciach akademickich w całej Europie. Wykłady, lektoraty, warsztaty, zajęcia prospołeczne i wiele innych aktywności dostępnych jest w Wirtualnym Kampusie YUFE.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody dla UMK i pracowników naszego Wydziału

Na Gali Historyka podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w dniu 18 września 2024 r. w Białymstoku wręczone zostały Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim otrzymał nagrodę w uznaniu za organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego w kategorii „Wydarzenie Roku”. Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK uzyskała Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie archiwistyka i zarządzanie dokumentacją archiwalną. Ponadto prof. dr hab. Krzysztof Kopiński z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł otrzymał Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie wydawnictwa źródłowe.

Natomiast w konkursie „Książka Historyczna Roku im. Prof. Karola Modzelewskiego” laureatami jednej z trzech głównych nagród zostali prof. dr hab. Stanisław Roszak i dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK za publikację „Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Goście z Ukrainy

Na Wydziale Nauk Historycznych UMK gościmy kolejnych ukraińskich naukowców odbywających w Toruniu staż typu job-shadowing w ramach grantu przyznanego naszej Uczelni przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Tym razem jest to pani mgr Iryna Irczak oraz pan dr Andrij Rukkas. Reprezentują oni Wydział Historyczny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, z którym współpracujemy już od wielu lat. Ze strony UMK opiekunem stażu jest dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W profesorskim gronie

W okresie wakacyjnym aż jedenaściorgu naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadano tytuł profesora. Wśród nich są pracownicy naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK. Prezydent RP nadał tytuły profesora: prof. dr hab. Dorocie Michaluk (w dyscyplinie historia) oraz prof. dr hab. Małgorzacie Grupa (w dyscyplinie archeologia).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ekspert od rozwoju humanistyki

Prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych został powołany w skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Nowo wybrane gremium rozpoczęło swoją czteroletnią kadencję w lipcu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody Rektora dla kadry naukowej

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas uroczystości, która odbyła się 1 lipca 2024 r. w Auli UMK, przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK: dr Alicja Bartnicka (nagroda indywidualna II stopnia); dr hab. Inga Głuszek, prof. UMK, dr hab. Małgorzata Strzelecka, prof. UMK (nagroda indywidualna III stopnia); prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki (nagroda zespołowa II stopnia); dr Kamil Adamczak, dr Hadrian Ciechanowski, dr hab. Wojciech Piasek, prof. UMK, dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK, dr hab. Grażyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK (wyróżnienie indywidualne); dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK, dr Justyna Orłowska, dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK, prof. dr hab. Stanisław Roszak, dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK, dr Łukasz Czyżewski, prof. dr hab. Sławomir Jóźwiak, dr Marek Kołyszko, prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki (wyróżnienie zespołowe).

Gratulacje dla nagrodzonych!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Goście z Würzburga

Od 22 do 25 maja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu gościły władze Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN

Miło nam zawiadomić, że pracownik naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK prof. dr hab. Szymon Olszaniec został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN na kadencję 2024-2027. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ambasador z historyczną wizytą

Wydział Nauk Historycznych UMK gościł ambasadora Islandii Hannesa Heimissona, który 16 kwietnia odwiedził toruński Uniwersytet z okazji Dni Nordyckich. Wizyta była okazją m.in. do porozmawiania ze studentami i studentkami studiów skandynawsko-bałtyckich, w ramach których prowadzone są zajęcia z historii i kultury Islandii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Badania z ministerialnym wsparciem

Projekt dr. Kamila Adamczaka z Wydziału Nauk Historycznych UMK otrzymał dofinansowanie w konkursie "Ochrona zabytków archeologicznych". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na badania "Osady i cmentarzyska kultury pucharów lejkowatych w Markowicach na Kujawach" przeznaczyło ponad 100 tys. zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Wampirka" z ludzką twarzą

Oscar Nilsson, pochodzący ze Szwecji rzeźbiarz i archeolog zrekonstruuje twarz tzw. wampirki. Jej szkielet z trójkątną kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi odkryli w 2022 r. archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w czasie badań w Pniu koło Dąbrowy Chełmińskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O historii kuchni polskiej na antenie TVP Historia

Co niedzielę przed południem na antenie TVP Historia emitowane są kolejne odcinki serialu dokumentalnego Historia kuchni polskiej, zrealizowanego w ścisłej współpracy z naszym Instytutem oraz Instytutem Archeologii UMK. W roli narratora zobaczymy prof. Jarosława Dumanowskiego, a jego rozmówcami są również naukowcy z naszego Uniwersytetu. W każdym z 26 odcinków rozmowy z ekspertami, sięgnięcie do źródeł i odwiedziny miejsc ważnych dla historii polskiej kuchni, a potem spotkanie w kuchni, by tam spróbować odtworzyć potrawy sprzed wieków.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi profesorowie

Dwóch naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK dołączyło do grona profesorów. Nominacje otrzymali prof. dr hab. Piotr Oliński oraz prof. dr hab. Adam Szweda.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miecz w wodzie

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęli badania i konserwację miecza z X w. znalezionego w czasie pogłębiania Wisły we Włocławku. Być może to tzw. Ulfberht, czyli oręż wykuty w Europie Zachodniej, a wykończony w innym warsztacie, prawdopodobnie w Skandynawii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Poczwórny sukces naukowców z naszego Wydziału

Czterem projektom naukowców z naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK przyznano finansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2023-2028!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prehistoria zatopiona w morzu

Wrak statku z epoki brązu badali naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To prawdopodobnie najstarsza na świecie jednostka pływająca przewożąca sztaby miedzi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowska popularyzacja

Cmentarzysko w Pniu, badane przez pracowników Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, wygrało w plebiscycie "Archeologiczne sensacje 2023 r." w kategorii najskuteczniej popularyzowane badania 2023 r. Kapituła konkursu doceniła też inne badania, w których uczestniczyli archeolodzy z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SIDAS EZD dla studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją

Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją .

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. P. Oliński laureatem Nagrody Stefana K. Kuczyńskiego

Profesor Piotr Oliński otrzymał III nagrodę w kategorii Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii w tegorocznej edycji Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego za pracę Pogoda i klimat regionów południowobałtyckich od końca XIV do początków XVI w. w źródłach narracyjnych.
Nagroda ta przyznawana jest co roku za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX wieku.

Informacja na stronie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (kliknij, aby przejść)

więcej informacji

Archiwum