Studia skandynawsko-bałtyckie
Studia Skandynawsko-Bałtyckie pogłębiają znajomość kultury, dziejów i języków państw skandynawskich oraz regionu Morza Bałtyckiego. Uczą otwartości na Europę i świat, na różnorodność kulturową regionu, kształtują również świadomość wartości spuścizny kulturowej. Zapisz się na studia!
Fascynuje nas Skandynawia, jej dawne dzieje (epoka wikingów, mitologia i świat wierzeń skandynawskich), ale też historia bliższa naszym czasom i różnorodne oblicza współczesnych państw skandynawskich z ich bogatą kulturą i oryginalnymi rozwiązaniami społecznymi. Równie ciekawa jest historia i kultura krajów położonych na wschodnich i południowych wybrzeżach Bałtyku. Zapraszamy Was do podjęcia studiów na Wydziale Nauk Historycznych UMK na kierunku studia skandynawsko-bałtyckie.
Hanzeatycki Toruń to idealne miejsce dla rozwijania zainteresowań w tym zakresie. Studia skandynawsko-bałtyckie pogłębiają znajomość kultury, dziejów i języków państw skandynawskich. Uczą otwartości na Europę i świat, zwracają uwagę na różnorodność kulturową całego regionu Morza Bałtyckiego, kształtują świadomość znaczenia dziedzictwa kulturowego i umiejętności potrzebne do zarządzania w obszarze kultury. Umożliwiają zdobycie praktycznej znajomości języków obcych. Mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę z obszaru historii, archeologii, antropologii kulturowej z elementami literaturoznawstwa i kulturoznawstwa.
Na gruncie znajomości wiedzy o przeszłości, specyfiki kultury Skandynawii i krajów położonych na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego możecie ugruntować specjalistyczny zasób wiedzy i kompetencji miękkich umożliwiających jej praktyczne zastosowanie. Nasi absolwenci pracują w instytucjach kultury, tworzą własne firmy i prowadzą działalność gospodarczą, zajmują się kreowaniem polityki kulturalnej, edukacyjnej, a znając języki obce odnajdują pracę na różnorakich stanowiskach w sektorze biznesu.
Nasi doświadczeni wykładowcy odkryją przed Wami znaczenie dziedzictwa kulturowego i specyfikę północnej części Europy. Swoje pasje możecie rozwijać dzięki wyjazdom na stypendia do współpracujących z nami uczelni zagranicznych w ramach programu stypendialnego ERASMUS+, realizując studenckie projekty badawcze, a także korzystając na miejscu z bogatych zasobów bibliotecznych przygotowanych pod kątem Waszych skandynawsko-bałtyckich zainteresowań. Nauczycie się solidnych podstaw języka norweskiego, umożliwiających swobodną komunikację, pogłębicie znajomość innego – wybranego przez siebie – języka, nabędziecie wiedzę o przeszłości i teraźniejszości państw położonych nad Bałtykiem, ze szczególnym uwzględnieniem Skandynawii. Wykorzystacie ją w pracy podejmowanej w Polsce lub za granicą.
Znajomość historii, kultury i specyfiki regionu umożliwia budowę relacji międzynarodowych, uczy zarządzania projektami, prowadzi do zrozumienia specyfiki funkcjonowania instytucji zajmujących się organizacją wymiany kulturalno-gospodarczej, organizacji ruchu turystycznego, wymiany akademickiej, edukacyjnej. Pozwala też rozumieć mechanizmy współpracy państw nordyckich, a poprzez znajomość języka tworzy szansę zaistnienia na unijnym rynku pracy.
Studia skandynawsko-bałtyckie to unikatowy kierunek w skali całego kraju. Studia te kształcą osoby otwarte na Europę i świat, świadome wartości spuścizny kulturowej Skandynawii i regionu Morza Bałtyckiego. Zapewniają szerokie kompetencje językowe (wszyscy studenci uczą się języka norweskiego; drugi język jest wybierany jako dodatkowy).
Studia pierwszego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata i dają możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich. Z myślą o naszych absolwentów przygotowaliśmy bowiem specjalność skandynawsko-bałtycką na studiach historycznych II stopnia.
muzyka: www.bensound.com
Dodatkowe informacje:
- więcej informacji o studiach: +48 56 611 23 61
- program studiów
- ulotka informacyjna
- Instytut Historii i Archiwistyki
- zapisz się na studia!