Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Osada i cmentarzysko kultury pucharów lejkowatych w Markowicach na Kujawach

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Instytut Archeologii UMK w latach 2024–2025 będzie realizował projekt „Osada i cmentarzysko kultury pucharów lejkowatych w Markowicach na Kujawach” w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projektem kieruje dr Kamil Adamczak z Katedry Prahistorii.

Zaplanowany na dwa lata projekt (2024-2025) uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 104 000 zł (całkowita wartość projektu wynosi 134 000 zł). Celem projektu jest opracowanie i publikacja analityczno-źródłowa reliktów osady i cmentarzyska ludności kultury pucharów lejkowatych ze stan. 12 w Markowicach, pow. mogileński, wraz z współorganizacją mobilnej wystawy muzealnej.

W latach 2013–2018 na stanowisku 12 w Markowicach przeprowadzono ratownicze badania archeologiczne, gdzie zadokumentowano pozostałości studni i obiektów o charakterze osadowym oraz cmentarzyska, które mają istotne znaczenie dla badań kultury pucharów lejkowatych w Polsce. Wśród zadokumentowanych dziesięciu grobów znajdował się unikatowy obiekt funeralny złożony z pochówka mężczyzny ułożonego na saniach pogrzebowych, „ciągniętych” przez parę bydła. Bogaty zbiór materiałów zabytkowych będzie podstawą dla wykonania analiz specjalistycznych, w tym datowania 14C, analiz szczątków kostnych ludzi, analiz archeozoologicznych i paleobotanicznych oraz traseologii krzemieni.