Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Kronika cystersów pelplińskich – opracowanie i edycja

Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Cele projektu:

Celem projektu jest skopiowanie opracowanie, przygotowanie do publikacji i wydanie tekstu dwóch tomów cysterskiej kroniki pelplińskiej. Kronika jest jednym z najważniejszych źródeł do dziejów Pomorza w okresie średniowiecza i w czasach nowożytnych. W kronice zostały opisane dzieje klasztoru cystersów pelplińskich w latach 1258-1688 na szerokim tle historii Pomorza. Kronika została zredagowana w języku łacińskim. Liczy sobie ponad 1000 stronic. Jest przechowywana w Archiwum Diecezjalnym w Pelplinie pod sygnaturami Ms. 421 i Ms. 422. W ramach projektu planuje się sporządzenie odpisu kroniki, zaopatrzenie tekstu źródła odpowiednimi komentarzami. Ponadto przygotowane zostanie opracowanie dotyczące kroniki. Publikacja zostanie udostępniona w formie drukowanej oraz w postaci elektronicznej.

Związek projektu z założeniami programu oraz celami i zakresem konkursu:

W ramach projektu ma zostać wydane jedno z ważnych i obszernych źródeł narracyjnych dotyczących historii Pomorza i Polski w serii publikacji źródłowych “Fontes” Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Seria ta istnieje od od 1897 r. i ma fundamentalne znaczenie dla badań nad przeszłością Pomorza i Polski. W jej ramach ukazało się dotychczas 117 tomów publikacji źródłowych dotyczących historii Pomorza i Polski. Planowana publikacja kroniki cystersów pelplińskich pozwoliłaby na kontynuację prac nad publikacjami najważniejszych historycznych źródeł dotyczących Pomorza i Polski w ramach “Fontes”.

Charakterystyka planowanego wyniku (w tym on-line):

Planuje się publikację dwóch tomów kroniki pelplińskiej w ramach serii “Fontes”. Tom 1 kroniki obejmuje okres od 1258 r. do 1636 r. Jest to kodeks o sygnaturze Ms. 421. Tom 2 kroniki obejmuje lata 1637-1688. Jest to kodeks o sygnaturze. Ms. 422. Źródło zostałoby udostępnione również w formie elektronicznej na stronie Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Stworzona baza ma na celu nie tylko udostępnienie tekstu źródła, a również stworzenie funkcji wyszukiwania osób i miejscowości wraz z podaniem ich identyfikacji.