Handel zbożowy Gdańska z Niderlandami w I połowie XVI wieku. Interakcje społeczno-ekonomiczne a obraz Rzeczpospolitej na zachodzie Europy
Głównym celem projektu jest (re)konstrukcja obrazu Gdańska i Rzeczpospolitej jako partnera handlowego – eksportera zboża w końcu XV i 1. poł. XVI wieku w oparciu o możliwie szeroki korpus źródeł proweniencji niderlandzkiej rejestrujących wzajemne interakcje, zarówno pozytywne (współpraca) jak i negatywne (spory, konflikty), w wyniku których ów obraz się kształtował. W kolejnym etapie skonfrontowanie uzyskanego wizerunku z funkcjonującym w historiografii obrazem relacji pomiędzy Gdańskiem i zapleczem gospodarczym miasta a Niderlandami, roli kupców i szyprów holenderskich na Bałtyku w końcu XV i XVI wieku oraz Rzeczpospolitej jako spichlerza Europy zachodniej. Pozwoli to na uzupełnienie wyraźnej luki w obecnym stanie wiedzy naukowej w tym obszarze.
Realizacja celu głównego będzie następowała poprzez osiągniecie celów wyznaczonych na poszczególnych etapach:
- ustalenie możliwe pełnego korpusu źródeł będących podstawą dalszych badań;
- krytyka i analiza treści zebranego materiału źródłowego;
- opracowanie zebranych informacji i skonfrontowanie uzyskanych informacji ze stawianymi hipotezami;
- przygotowanie i publikacja krytycznych edycji wybranych źródeł;
- publikacja wyników przeprowadzonych badań w formie artykułów i pracy monograficznej.
Projekt opiera się na analizie rękopiśmiennych materiałów źródłowych proweniencji niderlandzkiej przechowywanych obecnie w archiwach holenderskich (Amsterdam, Haga, mniejsze miasta) i polskich (głównie Archiwum Państwowym w Gdańsku), w dotychczasowych badaniach wykorzystywanych tylko w niewielkim stopniu.
Równolegle do modułu badawczego, którego wynikiem będą artykuły naukowe, tom studiów i praca monograficzna wnioskodawca zaplanował moduł edytorski zakładający udostępnienie w formie krytycznych edycji zebranego materiału źródłowego z omówieniem i komentarzem (seria wydawnicza Studia et fontes ad historiam frumenti mercature Poloniae pertinentes). Pozwoli to na wykorzystanie go w dalszych badaniach jak i dydaktyce akademickiej, a w dalszej perspektywie uwzględnienie wyników w podstawie programowej na niższych etapach edukacji.
W założeniu wnioskodawców realizacja projektu, obok rozwiązania postawionego problemu badawczego, ma skutkować stworzeniem ram strukturalnych dla dalszych badań nad kontaktami handlowymi Rzeczpospolitej w średniowieczu i czasach nowożytnych, ze szczególnym uwzględnieniem handlu zbożem, czemu służyć ma utworzenie serii wydawniczej, w ramach której takie badania będą mogły być publikowane.