Grodzisko kultury łużyckiej w Mirakowie-Grodnie na ziemi chełmińskiej
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
Instytut Archeologii UMK w 2025 roku będzie realizował projekt „Grodzisko kultury łużyckiej w Mirakowie-Grodnie na ziemi chełmińskiej” w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projektem kieruje dr. hab. Jacek Gackowski, prof. UMK, z Katedry Prahistorii.
Zaplanowany na 2025 rok projekt uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 47 000 zł (całkowita wartość projektu wynosi 62 375 zł). Celem projektu jest interdyscyplinarne opracowanie analityczno-źródłowe materiałów zabytkowych ze stanowiska w Mirakowie-Grodnie, które pozwoli na kompleksowy opis organizacji przestrzennej i chronologii stanowiska a także usystematyzowanie wiedzy na temat wytwórczości rzemieślniczej oraz uwarunkowań paleoekologicznych grodu i jego otoczenia.
W latach 1997–2016 były tam prowadzone badania archeologiczne, gdzie zadokumentowano dobrze zachowane pozostałości osiedla z wewnętrzną zabudową oraz drewniano-ziemną infrastrukturą obronną i mostową. Bogaty zbiór materiałów ruchomych i nieruchomych pozwala na przeprowadzenie pakietu badań specjalistycznych, w tym analiz paleośrodowiskowych, antropologicznych, archeozoologicznych oraz traseologicznych.